Lidé budou muset zaplatit poplatek ve výši jednoho procenta ze zbývajících částek úvěru, pokud se rozhodnou předčasně splatit hypotéku. Tato dohoda byla nedávno dosažena vládní koalicí a platit bude od ledna.
„Podle vyjádření lidového poslance Michaela Kohajdy, byl předložen návrh na úpravu, který umožňuje poplatek ve výši 0,25 procenta za každý rok zbývající fixace, přičemž maximální poplatek by však činil jedno procento zůstatku dluhu,“ informovala o tom Česká televize. Původní návrh ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), který počítal s možností až dvouprocentního poplatku za předčasné splacení hypotéky, však nenašel podporu většiny koaličních poslanců.
Banky budou mít možnost požadovat administrativní poplatek za předčasné splacení hypotéky při ukončení fixace úrokové sazby. V současnosti se jedná o částku kolem stokorun, ale po změně by se mohlo jednat i o částky v řádu desetitisíců korun.
Jednoprocentní poplatek z nesplacené jistiny úvěrů byl označen Stanjurou jako kompromisní varianta, kterou podporuje. Jan Jakob, šéf poslanců TOP 09, upřesnil, že by se to mělo vztahovat pouze na nové smlouvy, tedy od okamžiku nové fixace.
Opozice se snaží zcela vypustit navrhovanou sankci za předčasné splacení hypotéky z novely, která zároveň přináší změny ve třetím důchodovém pilíři. Josef Bernard, předseda sněmovního rozpočtového výboru za STAN, vysvětloval, že pokud tato pravidla nebudou zavedena, banky si budou kryt rizika tím, že je rozprostřou na všechny, kdo čerpají hypotéku.
Banky mají problém s častou migrací klientů s hypotékami mezi různými bankovními domy, a nový poplatek by tuto migraci pravděpodobně omezil.
V případě zpoplatnění předčasného splacení hypotéky se banky často dopouštějí porušení současné legislativy, když se odvolávají na nejasný právní výklad. Změnu vítají. Radek Šalša, mluvčí České bankovní asociace, uvedl: „Tento návrh bereme jako politickou realitu a tedy kompromis. Jsme rádi, že se pravidla vyjasní a obě strany, klient i banka, budou vědět, za jakých podmínek je možné hypotéku při porušení fixace splatit.“
Tvrdí se, že v případě nepřijetí novely by mohlo dojít k omezení či úplnému vymizení dlouholetých fixací hypoték.
Poslanci by měli o novém poplatku hlasovat v polovině listopadu. Novela také zahrnuje dvě nové situace, ve kterých lze úvěr předčasně splatit bez sankce. Tyto situace jsou vypořádání manželů po rozvodu a prodej nemovitosti po dvou letech od jejího nákupu. V současnosti je to možné pouze v těžkých životních situacích, nebo je možné splatit až 25 % jistiny každý rok v období podpisu smlouvy.
zdroj: Novinky.cz